Aslında EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) yani Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme, bir psikoterapi uygulaması. Bu da onun sorunları gidermede kullanılan bir yöntem olduğunu söylüyor. Ancak emdr’ın uygulama alanı son derece geniş. Geçmiş travmaların etkisini ortadan kaldırmadan, panik bozukluğu tedaviye kadar pek çok alanda etkin olarak kullanılan teknik, Psikoloji İstanbul ekibinin elinde etkili bir performans geliştirme aracı olarak da kullanılıyor. Emdr ve Performans Geliştirme konusunda yaptığımız çalışmaları 2007 yılından bu yana gerek EMDR Avrupa gerek EMDRIA gerekse pek çok uluslararası Performans Psikolojisi Kongrelerinde sunma şansımız oldu.  Üst düzey yöneticilerin, çalışanların, sanatçıların, sporcuların performansını artırmak için EMDR’ı nasıl kullanıyoruz, işte sizlere, Psikoloji İstanbul terapistlerimizin ağzından birkaç ipucu…

Sahne Sanatlarında Emdr

Filiz Kaya
Emdr, performans geliştirmede kullanıldığında çok olumlu sonuçlar veriyor. Özellikle, performans engelleri ile çalışırken ve özgüveni geliştirmek için yoğun olarak kullandığımız bir yöntem. Gerek liderlik pozisyonunda olan üst düzey yöneticilerin ve çalışanların, gerekse iş hayatına yeni atılan, basamakları hızla tırmanmak isteyen kişilerin var olan performanslarını daha iyi bir noktaya getirmelerini sağlamada yoğun olarak kullandığımız, etkinliği bizim yaptığımız çalışmalarla da kanıtlanmış bir teknik. İş hayatının yanı sıra özellikte sahne performansını ve yaratıcılığı artırmada da emdr’ın hızlı etkisinden yararlanıyoruz. Oyuncularla yaptığımız ve aslında performans psikolojisi alanında birhayli ses getiren bir çalışmada, emdr’ı performans engellerini ortadan kaldırmada ve “karakter yaratma” sürecinde kullandık. Etki gerçekten bizler için bile, şaşırtıcı oldu.

Başarısızlık Geride Kalıyor

Özge Altan Aytun
Performans geliştirme konusunda, benzer sorunlar ile gelen kişilerin istedikleri sonuca ulaşma süreleri 2-3 seans ile yaklaşık 20 seans arasında değişir. Emdr ile performans geliştirme konusunda gerek bireysel görüşmelerden alınan sonuçlar gerekse yapılan deneysel araştırmalar, tekniğin iş hayatındaki her düzeyde çalışanların başarısızlığı geride bırakmasını sağladığını gösteriyor. Hatta iş yaşamlarındaki işlevsellik düzeylerinin üst düzeye çıkmasına yardımcı oluyor. Sanatçıların endişe düzeylerinin azaldığı ve kendilerine olan güvenlerinin arttığı da görülen olumlu sonuçlardan bir diğeri. Emdr’ın performans geliştirme teknikleri arasında bu kadar öne çıkmasının nedenlerinden biri de bu. Uygulamaların ve yapılan araştırmaların devam etmesi önemli. Her geçen yıl, yeni bir olumlu etkiyle daha karşılaşıyoruz.

Yeni Anılar Oluşuyor

Filiz Kaya
Emdr ile hem geleceğe hem de geçmişe odaklanabiliyor ve her ikisine ait de yeni anılar oluşturabiliyoruz. Bir kişinin 5 duyusu ile yaşadığı ya da 5 duyusu ile canlandırdığı anların bütünü beynimizde aynı hafıza bölümlerinde depolanıyor. Emdr, performans için son derece önemli olan bu anılar üzerinde hızlı ve kalıcı değişiklikler sağlayabiliyor, dahası yeni anıları 5 duyumuzla canlandırma sürecini çok çok kolay hale getiriyor. Emdr eşliğinde zihinsel antrenman (mental training) da, imgeleme çalışmaları da çok çok kolaylaşıyor. Performans geliştirmede en çarpıcı katkısı bu olabilir.

Yıllar önce yapılan bir röportajda, Emdr ile bizlerden performans geliştirme desteği alan danışanlarımıza sorduk.  İsimlerini açıklamadan görüşlerini aktaracağımız bilgi teknolojileri iş analisti B.A ile tiyatrocu T.K., EMDR’ı şöyle anlatıyor:

Ayrıntıları unutuyordum

B.A: “Projelerimi, her zaman üst düzey yöneticilerimize sunmam gerekiyordu. Proje hazırlama aşamasında hemen her şey mükemmel oluyordu ama sıra sunum yapmaya geldiğinde zorlanıyordum. Her defasında, projemi istediğim gibi anlatamadığımı hissediyordum. Mutlaka bir ayrıntıyı unutuyor, en önemli ayrıntıları gözden kaçırıyordum. DBE’ye başvurdum ve EMDR terapisine başladım. Seanslara başladıktan 3 hafta sonra yaptığım sunumda, diğerlerinin bile fark edebileceği düzeyde değişmiş olduğumu gördüm. 7 haftalık EMDR seanslarının sonunda, kendimi sadece sunumlarda değil, hayatımın hemen her alanında güçlü ve rahat hissetmeye başladım. Daha önce sıkıntı yaşamamak için kaçındığım pek çok ortamda rahat ve kendine güvenli davranabiliyorum.”

Gerçekten çok şaşırdım

T.K: “Bir arkadaşımdan, EMDR tekniğini ve oyuncuların performansını geliştirmek için uygulandığını duydum. Öncelikle sadece merak ettim ve aslında bir çeşit `danışmanlık’ almak amacıyla gittim. Ama tekniğin yarattığı etki karşısında gerçekten çok şaşırdım. Tekniğin uygulanmasının öncesi ve sonrası arasında performans açısından inanılmaz bir fark var. Bunu neyin yarattığını açıklayamıyorum ama başlayalı çok kısa bir süre olmuş olmasına rağmen, genel olarak hayatımı ve oyunculuk performansımı son derece olumlu etkilediğini iyi biliyorum. Şimdi rolüme çok daha kısa sürede odaklanabiliyorum. Hatta karaktere çok daha kısa sürede girebiliyor, replikleri bile öncesine göre çok daha hızlı bir sürede ezberleyebiliyorum.”

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSubmit to StumbleUponShare via email
Sidebar